Paralympics wheelchair basketball schedule: Matches and start times at Tokyo 2020

Below is a complete list of all the Tokyo Paralympics wheelchair basketball matches, all of which take place at either the Musashino Forest Sport Plaza or the Ariake Arena.

There are 12 men’s nations (Japan, United States, Canada, Colombia, Germany, Great Britain, Spain, Turkey, Australia, Iran, South Korea, Algeria) and 10 women’s nations (Japan, United States, Canada, Germany, Great Britain, Spain, Netherlands, Australia, China, Algeria).

LIVE: Follow live coverage of the Tokyo Paralympics

Wed, 25 Aug

(all times local – BST -8 hours)

Recommended


9:00 – Musashino Forest Sport Plaza – Women’s Preliminary Round Group B: Algeria vs China

11:15Musashino Forest Sport Plaza – Women’s Preliminary Round Group B – Netherlands vs United States

14:45Musashino Forest Sport Plaza – Women’s Preliminary Round Group A – Great Britain vs Canada

17:00Musashino Forest Sport Plaza – Women’s Preliminary Round Group A – Australia vs Japan

20:30Musashino Forest Sport Plaza – Men’s Preliminary Round Group A – Spain vs Republic of Korea

Thu, 26 Aug

9:00Ariake Arena – Men’s Preliminary Round Group B – United States vs Germany

9:00Musashino Forest Sport Plaza – Women’s Preliminary Round Group A – Germany vs Australia

11:15Ariake Arena – Men’s Preliminary Round Group A – Canada vs Spain

11:15Musashino Forest Sport Plaza – Women’s Preliminary Round Group A – Japan vs Great Britain vs Algeria

14:45Musashino Forest Sport Plaza – Men’s Preliminary Round Group B – Australia vs Islamic Rep. of Iran

17:00Ariake Arena – Women’s Preliminary Round Group B – United States vs Spain

17:00Musashino Forest Sport Plaza – Men’s Preliminary Round Group A – Republic of Korea vs Turkey

20:30Ariake Arena – Women’s Preliminary Round Group B – China vs Netherlands

20:30Musashino Forest Sport Plaza – Men’s Preliminary Round Group A – Colombia vs Japan

Fri, 27 Aug

9:00Ariake Arena- Women’s Preliminary Round Group A – Canada vs Japan

9:00Musashino Forest Sport Plaza – Men’s Preliminary Round Group B – Algeria vs Australia

11:15Ariake Arena – Women’s Preliminary Round Group B – Netherlands vs Algeria

11:15Musashino Forest Sport Plaza – Men’s Preliminary Round Group A – Turkey vs Canada

14:45Ariake Arena – Men’s Preliminary Round Group A – Spain vs Colombia

14:45Musashino Forest Sport Plaza – Men’s Preliminary Round Group B – Germany vs Great Britain

17:00Ariake Arena – Men’s Preliminary Round Group B – Islamic Rep. of Iran vs United States

17:00Musashino Forest Sport Plaza – Women’s Preliminary Round Group B – Spain vs China

20:30Ariake Arena – Men’s Preliminary Round Group A – Japan vs Republic of Korea

20:30Musashino Forest Sport Plaza – Women’s Preliminary Round Group A – Great Britain vs Germany

Sat, 28 Aug

9:00Ariake Arena – Men’s Preliminary Round Group A – Turkey vs Spain

9:00Musashino Forest Sport Plaza – Women’s Preliminary Round Group B – United States vs China

11:15Ariake Arena – Men’s Preliminary Round Group B – Australia vs Germany

11:15Musashino Forest Sport Plaza – Women’s Preliminary Round Group B – Algeria vs Spain

14:45Ariake Arena – Men’s Preliminary Round Group A – Japan vs Canada

14:45Musashino Forest Sport Plaza – Men’s Preliminary Round Group B – Algeria vs Islamic Rep. of Iran

17:00Ariake Arena – Women’s Preliminary Round Group A – Germany vs Canada

17:00Musashino Forest Sport Plaza – Men’s Preliminary Round Group B – Great Britain vs United States

20:30Ariake Arena – Women’s Preliminary Round Group A – Australia vs Great Britain

20:30Musashino Forest Sport Plaza – Men’s Preliminary Round Group A – Republic of Korea vs Colombia

Sun, 29 Aug

9:00Ariake Arena – Women’s Preliminary Round Group B – Spain vs Netherlands

9:00Musashino Forest Sport Plaza – Men’s Preliminary Round Group B – Islamic Rep. of Iran vs Great Britain

11:15Ariake Arena – Women’s Preliminary Round Group A – Japan vs Germany

11:15Musashino Forest Sport Plaza – Men’s Preliminary Round Group A – Colombia vs Turkey

14:45Ariake Arena – Men’s Preliminary Round Group B – Germany vs Algeria

14:45Musashino Forest Sport Plaza – Men’s Preliminary Round Group B – United States vs Australia

17:00Ariake Arena – Men’s Preliminary Round Group A – Canada vs Republic of Korea

17:00Musashino Forest Sport Plaza – Women’s Preliminary Round Group B – Algeria vs United States

20:30Ariake Arena – Men’s Preliminary Round Group A – Spain vs Japan

20:30Musashino Forest Sport Plaza – Women’s Preliminary Round Group A – Canada vs Australia

Mon, 30 Aug

9:00Ariake Arena – Men’s Preliminary Round Group A – Colombia vs Canada

11:15Ariake Arena – Men’s Preliminary Round Group B – Germany vs Islamic Rep. of Iran

14:45Ariake Arena – Men’s Preliminary Round Group A – Turkey vs Japan

17:00Ariake Arena – Men’s Preliminary Round Group B – Australia vs Great Britain

20:30Ariake Arena – Men’s Preliminary Round Group B – Algeria vs United States

Tue, 31 Aug

9:00Ariake Arena – Women’s Classification Playoff 9/10

TBDAriake Arena – Women’s Quarterfinal

TBDAriake Arena – Women’s Quarterfinal

TBDAriake Arena – Women’s Quarterfinal

TBDAriake Arena – Women’s Quarterfinal

Wed, 1 Sep

9:00Ariake Arena – Men’s Classification Playoff 11/12

TBDAriake Arena – Men’s Quarterfinal

TBDAriake Arena – Men’s Quarterfinal

TBDAriake Arena – Men’s Quarterfinal

TBDAriake Arena – Men’s Quarterfinal

Thu, 2 Sep

12:30Ariake Arena – Men’s Classification Playoff 9/10

14:45Ariake Arena – Women’s Classification Playoff 7/8

TBDAriake Arena – Women’s Semifinal

TBDAriake Arena – Women’s Semifinal

Fri, 3 Sep

12:30Ariake Arena – Men’s Classification Playoff 7/8

14:45Ariake Arena – Women’s Classification Playoff 5/6

TBDAriake Arena – Men’s Semifinal

TBDAriake Arena – Men’s Semifinal

Sat, 4 Sep

14:15Ariake Arena – Men’s Classification Playoff 5/6

17:45Ariake Arena – Women’s Bronze Medal Match

20:00Ariake Arena – Women’s Gold Medal Match

Sun, 5 Sep

10:00Ariake Arena – Men’s Bronze Medal Match

12:15Ariake Arena – Men’s Gold Medal Match

Source: Read Full Article